مرکز مشاوره کامپیوتری و موبایلی ام سی حمایت مالی از سایت
مرکز مشاوره کامپیوتری و موبایلی ام سی حمایت مالی از سایت اکثریت در خدمت اقلیت-عمق فساد

اکثریت در خدمت اقلیت-عمق فساد

2 سال قبل

اکثریت در خدمت اقلیت!!! برای دریافت عمق فساد و ناکارآمدی در نظام اقتصادی کشور چندان نیازی به...

اکثریت در خدمت اقلیت-عمق فساد
اکثریت در خدمت اقلیت-عمق فساد

اکثریت در خدمت اقلیت!!! برای دریافت عمق فساد و ناکارآمدی در نظام اقتصادی کشور چندان نیازی به کاراگاه بودن و کشف اختلاس ها نیست، با مقایسه چند اطلاعات ساده می توان ریشه اصلی فساد را در ایران شناخت و درک کرد.

دکتر سریع القلم در بخشی از یک یادداشت طولانی می گوید: 

 

یک درصد مردم امریکا یعنی ۳میلیون و ۲۰۰هزار نفر ۴۶درصد مالیات کشور را پرداخت می‌کنند.

این بدان معناست که آن یک درصدِ افراد بسیار ثروتمند و متمول جامعه آمریکا، نظامی که مدعی اقتصاد بازار آزاد است، ۴۶٪ کل مالیات کشور را پرداخت می کنند، دولتی که بودجه نظامی سال گذشته آن ۵/۵ برابر کل بودجه ایران و پر در آمدترین دولت جهان است، تقریبا نیمی از مالیات این دولت را یک درصد جامعه پرداخت می کنند و ۹۹٪ باقی مردم تامین کننده نیمی دیگر از درآمدهای دولت در قالب مالیات هستند، به عبارت ساده تر در آن جا ثروتمندان به تناسب درآمدشان مالیات بیشتری به دولت پرداخت می کنند، با توجه به هزینه های دولت آمریکا می شود درک کرد که آن یک درصد مبلغ بسیار هنگفتی تحت عنوان مالیات به دولت پرداخت می کنند؛ این یعنی شفافیت در نظام اقتصاد کشور آمریکا (هرچند همواره راه های دور زدن قانون وجود دارد.)

در کنار این ما در خبرها می خوانیم ایران بزرگ ترین کشور وارد کننده پورشه در خاورمیانه است، یعنی میزان واردات این خودروی لوکس توسط ایرانیان، از شیخ نشین های جنوب خلیج فارس و ترکیه که صادراتش تقریبا سه برابر ایران است، بیشتر است. یعنی می توان حدس زد که احتمالا مردم ایران و در نتیجه دولت ایران ثروتمندترین دولت خاورمیانه باید باشد. اما ما می دانیم که دولت ایران یکی از فقیرترین ها (از نظر درآمدهای مالیاتی) در جهان است، علت العلل ورشکستگی دولت ایران در زمان تحریم ها وابستگی آن به در آمد نفتی و مشتقات آن است، وقتی صادرات نفتی تحریم شد ،دولت و حکومت جمهوری اسلامی به زانو در آمد و مجبور به نرمش قهرمانانه شد. اما چرا؟ چگونه می شود هم بزرگ ترین وارد کننده خودروهای لوکس بود و هم فقیرترین دولت را داشت؟

ما می دانیم که بخش عمده ای از فعالیت های اقتصادی کشور در ایران تحت کنترل نهادها و ارگان هایی است که هیچ پاسخگویی به هیچ نهاد رسمی و مالیاتی ندارند، آستان قدس رضوی، قرارگاه خاتم الانبیا سپاه، بنیاد فرمان امام، از جمله بزرگ ترین این اَبَر شرکت ها هستند که در صنایع عظیم سد سازی، راه سازی، صنایع عظیم فولاد، واردات کالا بدون نظارت دولت و ... فعال هستند، طبق برخی گزارش ها ۶۰٪ اقتصاد کشور در دست نهادهایی است که در سایه فعالیت می کنند و هیچ پاسخگویی مالیاتی ای ندارند.

در چنین فضای غیر شفاف که نیمی از صاحبان صنایع عظیم کشور که بیش از ۶۰٪ اقتصاد کشور را در اختیار دارند و هیچ مالیاتی پرداخت نمی کنند، فضای فساد به سادگی فراهم است، نهادهایی که هم رسانه دارند، هم اسلحه، هم پول و هم تقدس، این نهادها و ارگان ها اجازه نخواهند داد بخش خصوصی به معنی دقیق و تام کلمه شکل بگیرد و رشد کند، در نتیجه در آمدهای دولت اندک خواهد بود و دولت ناچار می شود برای جبران کسری بودجه از خدمات عمومی خود بکاهد، و هزینه ها را افزایش دهد، بنزین را گران تر بفروشد، همین طور برق و گاز و آب. به بیان ساده تر آن یک درصد از جمعیت متمول ایران که قرابتی نزدیکی با بدنه حاکمیت دارند و از خودروهای لوکس و آپارتمان های گران قیمت استفاده می کنند، هزینه های خود را تحمیل به ۹۹٪ باقی جامعه می کنند.

آن یک درصدی که در صدر مدیریت ابرشرکت های عظیم قرار دارند که به واسطه تجمع پول و قدرت و اسلحه و همچنین تقدس، هیچ فرم مالیاتی را تکمیل نمی کنند، و هیچ گزارشی به هیچ نهاد دولتی نمی دهند، فی الواقع علی رغم بهره عظیمی که از اقتصاد غیر شفاف در نظام جمهوری اسلامی می برند، پرداخت های مالیاتی خود را به مردم تحمیل می کنند. درست عکس آن چیزی که در آمریکا، این شیطان بزرگ، وجود دارد.

 

#یک_قاچ_کتاب

من همیشه گمان می‌کردم که خاموشی بهترین چیزهاست. گمان می‌کردم که بهتر است آدم مثل بوتیمار کنار دریا بال و پر خود را بگستراند و تنها بنشیند. ولی حالا دیگر دست خودم نیست چون آنچه نباید بشود شد ...

حالا می‌خواهم سرتاسر زندگی خودم را مانند خوشه انگور در دستم بفشارم و عصاره آنرا نه، شراب آنرا قطره قطره در گلوی خشک سایه‌ام مثل آب تربت بچکانم.

#بوف_کور

#صادق_هدایت 

مرکز مشاوره کامپیوتری و موبایلی ام سی حمایت مالی از سایت

ملینا میرمحمدی

نویسنده سایت
User Avatar

اشتراک و لایک

دانلود نسخه اورجینال الکترونیکی این مقاله

دوست گرامی لطفا ایمیل خود را در باکس ذیل وارد کنید و سپس بر روی گزینه دانلود کلیک فرمایید لذا جهت حمایت و افزایش مقاله های عالی مبلغ 2000 تومان رو پرداخت و فایل الکترونیکی این مقاله رو دریافت خواهید کرد و همین طور کد پیگیری برای شما ایمیل خواهد شد باتشکر مدیریت

لینک کوتاه


نظرات

هنوز نظری ثبت نشده اولین نفر شما باشید.


نظرتو بنویس